Porast inflacije u SAD-u u listopadu 2024.: Utjecaj na RH
Porast inflacije u SAD-u u listopadu 2024. godine može imati značajne posljedice na hrvatsko gospodarstvo. To je posebno bitno u kontekstu globalnih financijskih tokova i cijena energenata. Prema izvješću američkog Ministarstva rada, potrošačke cijene porasle su za 2,6% u odnosu na isti mjesec prethodne godine, što predstavlja ubrzanje u odnosu na rujanskih 2,4%, najnižu stopu od veljače 2021. godine.
Kada se izuzmu volatilne kategorije poput energije i hrane, temeljna inflacija ostala je stabilna na 3,3%, kao i u rujnu. Cijene električne energije za kućanstva porasle su za 4,5% u listopadu, što je značajno više u usporedbi s rujanskim povećanjem. Cijene plina zadržale su rast od 2%, dok je benzin pojeftinio za 12,2%, što je manji pad u odnosu na rujanskih 15,3%. Cijene hrane porasle su za 1,1%, slično kao i prethodnog mjeseca.
Troškovi najma i održavanja stanova ostali su gotovo nepromijenjeni u odnosu na rujan, zadržavši se blizu razine od 5%. Usluge medicinske skrbi poskupjele su za 3,8% u odnosu na listopad prethodne godine, što je blago ubrzanje u odnosu na rujanskih 3,6%.
Kada se isključe energija i hrana, cijene su porasle za 0,3%, jednako kao u rujnu i kolovozu. Najveći pad zabilježen je kod lož ulja, koje je pojeftinilo za 4,6%, dok je odjeća bila jeftinija za 1,5% u odnosu na rujan. S druge strane, rabljena vozila i kamioni poskupjeli su za 2,7%, dok su troškovi najma i održavanja stanova, kao i usluge prijevoza, porasli za 0,4%. Cijene hrane ostale su gotovo nepromijenjene na mjesečnoj razini.
Iako se navedena inflacijska kretanja odnose na Sjedinjene Američke Države, globalna ekonomija je međusobno povezana, pa promjene u američkoj inflaciji mogu imati indirektne posljedice na hrvatsko gospodarstvo. S obzirom na to da je američko gospodarstvo jedno od najvećih u svijetu, promjene u njegovoj inflaciji mogu utjecati na globalne financijske tokove, cijene sirovina i energenata, što posljedično može utjecati i na hrvatsko gospodarstvo.
Povećanje cijena energenata u SAD-u može dovesti do rasta globalnih cijena nafte i plina, što bi se moglo odraziti na troškove uvoza energenata u Hrvatsku. To bi moglo rezultirati višim cijenama goriva i energije za hrvatske potrošače i poduzeća, što bi dodatno opteretilo kućne budžete i poslovne troškove.
S druge strane, stabilnost temeljne inflacije u SAD-u može signalizirati stabilnost cijena industrijskih proizvoda, što bi moglo pozitivno utjecati na hrvatske izvoznike koji posluju na američkom tržištu. Međutim, potrebno je napomenuti da su ovi utjecaji često indirektni i ovise o nizu drugih faktora, uključujući tečajne fluktuacije, trgovinske politike i specifične uvjete na tržištima na kojima Hrvatska posluje.
Za hrvatske građane i poduzeća, važno je pratiti globalna ekonomska kretanja, uključujući inflacijske trendove u velikim ekonomijama poput SAD-a, kako bi se mogli pravovremeno prilagoditi i donijeti informirane financijske odluke.
NAŠA PREPORUKA
Stopa inflacije u prosincu od 4,5 %
Paket za mlade Zagrebačke banke
Navala na kredite svih vrsta u Hrvatskoj
- NAJNOVIJE OBJAVE
Saznajte koliki iznos kredita možete dobiti na svoju plaću!