Ekonomski indeks (ESI) u Hrvatskoj i EU: Očekivanja za ljetnu sezonu
U srpnju je ekonomski indeks (ESI) u Hrvatskoj zabilježio rast od 0,8 bodova, dosegnuvši 106,1 bod. što ukazuje na blago poboljšanje. Ovdje se, naravno, misli na očekivanja u uslužnom sektoru, dok su širi europski trendovi pokazali mješovite signale. Menadžeri u ovom sektoru predviđaju bolju potražnju do kraja ljeta, iako postoji izražena neizvjesnost. Međutim, njihova ocjena poslovanja i potražnje u prethodna tri mjeseca je lošija u odnosu na lipanj.
Potrošačko raspoloženje ostalo je stabilno, bez značajnih promjena u odnosu na lipanj, a slično je i s menadžerima u industriji, gdje je indeks ostao gotovo nepromijenjen. S druge strane, raspoloženje u maloprodaji i građevinskom sektoru pogoršalo se, s padom indeksa za oko tri, odnosno pet bodova, zbog slabijih ocjena narudžbi.
Menadžeri u gospodarstvu općenito očekuju nešto intenzivnije zapošljavanje tijekom ljetne sezone, što se vidi u rastu indeksa zapošljavanja (EEI) za 1,2 boda u odnosu na lipanj. Indeks koji mjeri poslovnu neizvjesnost također je pokazao poboljšanje, s porastom od tri boda u odnosu na prethodni mjesec.
Ekonomsko ozračje u eurozoni ostalo je u srpnju uglavnom isto kao i prethodnog mjeseca, s indeksom na 95,8 bodova. Najveće pogoršanje očekivanja zabilježeno je kod menadžera u maloprodaji i uslužnim djelatnostima, što se odrazilo na pad indeksa za oko 1,3 boda. U industriji i građevinskom sektoru situacija je ostala stabilna, bez značajnih promjena. S druge strane, potrošači su postali optimističniji, što je dovelo do povećanja indeksa za jedan bod.
Ovo je prvi put od travnja 2021. da je vrijednost indeksa pala ispod dugoročnog prosjeka, ističe Komisija u svom izvješću. Indeks poslovne neizvjesnosti, EUI, blago je smanjen za 0,2 boda.
Među vodećim gospodarstvima eurozone, u srpnju je najviše poboljšanje zabilježeno u Španjolskoj, gdje je indeks ESI porastao za 1,7 bodova. Italija je također zabilježila blago poboljšanje, s rastom indeksa za 0,4 boda. U Njemačkoj su očekivanja ostala stabilna, dok su se u Francuskoj znatno pogoršala, s padom indeksa za 2,2 boda, prenosi Lider.hr.
U Poljskoj, najvećem gospodarstvu EU-a izvan eurozone, zabilježeno je značajno pogoršanje, s padom indeksa za 1,8 bodova, prema podacima Europske komisije.
NAŠA PREPORUKA
- NAJNOVIJE OBJAVE
Saznajte koliki iznos kredita možete dobiti na svoju plaću!