Search
Close this search box.

Ekonomski indeks (ESI) u Hrvatskoj i EU: Očekivanja za ljetnu sezonu

U srpnju je ekonomski indeks (ESI) u Hrvatskoj zabilježio rast od 0,8 bodova, dosegnuvši 106,1 bod. što ukazuje na blago poboljšanje. Ovdje se, naravno, misli na očekivanja u uslužnom sektoru, dok su širi europski trendovi pokazali mješovite signale. Menadžeri u ovom sektoru predviđaju bolju potražnju do kraja ljeta, iako postoji izražena neizvjesnost. Međutim, njihova ocjena poslovanja i potražnje u prethodna tri mjeseca je lošija u odnosu na lipanj.

Ekonomski indeks

Potrošačko raspoloženje ostalo je stabilno, bez značajnih promjena u odnosu na lipanj, a slično je i s menadžerima u industriji, gdje je indeks ostao gotovo nepromijenjen. S druge strane, raspoloženje u maloprodaji i građevinskom sektoru pogoršalo se, s padom indeksa za oko tri, odnosno pet bodova, zbog slabijih ocjena narudžbi. 

Menadžeri u gospodarstvu općenito očekuju nešto intenzivnije zapošljavanje tijekom ljetne sezone, što se vidi u rastu indeksa zapošljavanja (EEI) za 1,2 boda u odnosu na lipanj. Indeks koji mjeri poslovnu neizvjesnost također je pokazao poboljšanje, s porastom od tri boda u odnosu na prethodni mjesec. 

Ekonomsko ozračje u eurozoni ostalo je u srpnju uglavnom isto kao i prethodnog mjeseca, s indeksom na 95,8 bodova. Najveće pogoršanje očekivanja zabilježeno je kod menadžera u maloprodaji i uslužnim djelatnostima, što se odrazilo na pad indeksa za oko 1,3 boda. U industriji i građevinskom sektoru situacija je ostala stabilna, bez značajnih promjena. S druge strane, potrošači su postali optimističniji, što je dovelo do povećanja indeksa za jedan bod.

Ekonomski indeks:

Poslovni lideri u gospodarskoj zoni s 20 članica predviđaju slabiji rast zapošljavanja u narednim mjesecima, s obzirom na pad indeksa EEI za 1,8 bodova.

Ovo je prvi put od travnja 2021. da je vrijednost indeksa pala ispod dugoročnog prosjeka, ističe Komisija u svom izvješću. Indeks poslovne neizvjesnosti, EUI, blago je smanjen za 0,2 boda. 

Među vodećim gospodarstvima eurozone, u srpnju je najviše poboljšanje zabilježeno u Španjolskoj, gdje je indeks ESI porastao za 1,7 bodova. Italija je također zabilježila blago poboljšanje, s rastom indeksa za 0,4 boda. U Njemačkoj su očekivanja ostala stabilna, dok su se u Francuskoj znatno pogoršala, s padom indeksa za 2,2 boda, prenosi Lider.hr. 

U Poljskoj, najvećem gospodarstvu EU-a izvan eurozone, zabilježeno je značajno pogoršanje, s padom indeksa za 1,8 bodova, prema podacima Europske komisije.   

Podjelite objavu s prijateljima!

NAŠA PREPORUKA

Saznajte koliki iznos kredita možete dobiti na svoju plaću!

Lajkajte nas na FACEBOOKU!

Saznajte prvi za akcijske ponude i nove objave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Internetske stranice HOĆU KREDIT koriste kolačiće kako bi osigurale što bolje korisničko iskustvo. Za korištenje i nastavak pregleda kliknite na gumb “SLAŽEM SE”. Informacije o kolačićima možete pročitati na Informacije o kolačićima.