Europske banke odobrile sektoru komercijalnih nekretnina oko 1,4 bilijuna eura
Europske banke odobrile su oko 1,4 bilijuna eura, a njihova otplata može postati izazovna uslijed značajnog pada cijena poslovnog prostora. Iako je Europska središnja banka (ECB) u studenom izrazila zabrinutost da bi kriza u sektoru nekretnina mogla potrajati godinama, naglasila je da taj sektor nije dovoljno velik da bi predstavljao sistemski rizik za kreditne institucije. Prema podacima ECB-a, sličan pad cijena nekretnina bilježi se i u prosjeku eurozone. Izvršni direktor njemačkog Udruženja stambenih kredita (VDP) Jens Tolckmitt ističe da se trenutno ne nazire promjena u trendu kretanja cijena nekretnina, unatoč rasprostranjenim špekulacijama u javnosti. “Situacija će i dalje biti izazovna i u 2024.”, dodao je Tolckmitt.
Sektor nekretnina čini otprilike petinu njemačkog bruto domaćeg proizvoda te je doživljavao procvat u razdoblju niskih kamatnih stopa. Međutim, od srpnja 2022. do rujna 2023., ECB je podigao kamatne stope za 4,5 postotnih bodova kako bi suzbila inflaciju, što je rezultiralo višim troškovima financiranja i izgradnje te izazvalo probleme nekretninskim i građevinskim tvrtkama. Austrijska grupa Signa je objavila stečaj, a ECB prati moguće probleme u naplati kredita. Povećanje kamatnih stopa prouzrokovalo je izazove u sektoru komercijalnih nekretnina u SAD-u, uz teškoće u refinanciranju i nižu popunjenost uredskih prostora, što izaziva strah od globalne krize.
Njemački zajmodavci odobrili su sektoru komercijalnih nekretnina 285 milijardi eura zajmova, što čini otprilike petinu ukupnog kreditnog plasmana u tom sektoru, procjenjuje Europska agencija za banke (EBA). Deutsche Bank bilježi najveći udio nepovratnih zajmova u sektoru komercijalnih nekretnina, s izvješćem o 17 milijardi eura zajmova na posrnulom američkom tržištu komercijalnih nekretnina, što predstavlja više od tri posto njene ukupne bilance.
Prema podacima Europskog nadzornog tijela za banke (EBA), vrhunske pozicije među europskim bankama u kreditiranju sektora komercijalnih nekretnina dijele francuski BNP Paribas i nizozemski Rabobank. Podaci EBA-e pokazuju da su zajmovi francuskih banaka ovom sektoru čak i veći od zajmova njemačkih banaka. Na trećem mjestu po izloženosti nalazi se Nizozemska, slijedi Italija na četvrtom mjestu, dok je Španjolska zauzela peto mjesto.
Europska središnja banka (ECB) je u studenom izrazila zabrinutost da bi kriza u sektoru nekretnina mogla trajati dugi niz godina, no istovremeno naglasila da taj sektor nije dovoljno velik da bi izazvao sistemski rizik za zajmodavce.
- NAJNOVIJE OBJAVE
Saznajte koliki iznos kredita možete dobiti na svoju plaću!