Posljedice uvođenja eura Hrvatska bi mogla osjećati i u idućim godinama
Posljedice uvođenja eura za Hrvatsku bit će znatno teže nego za mnoge drug zemlje EU. Pretpostavka je da ćemo ih osjećati idućih 5 godina. Većina zemalja koje su uvele euro doživjela je inflacijski pritisak koji je trajao najviše godinu dana, ali situacija u Hrvatskoj je drugačija. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), cijene su u rujnu ove godine bile 1,6 % više u odnosu na rujan 2023., dok su u odnosu na kolovoz porasle za 0,3 %.
To znači da se rast cijena spustio ispod kritične granice od 2 %, što pokazuje da inflacija postupno opada. Ovaj trend smanjenja inflacije traje neprekidno od rujna 2023., s rujanskom stopom (1,6 %) nižom od kolovoške (1,8 %), srpanjske (2,2 %) i lipanjske (2,4 %).
Međutim, manje je poznato da Eurostatovi podaci, koji mjere harmonizirani indeks potrošačkih cijena, pokazuju da su u Hrvatskoj cijene u rujnu porasle za 3 % u odnosu na prošlu godinu, što je više od prosječne inflacije u eurozoni, koja iznosi 1,8 %. Ta razlika ipak nije zanemariva.
Uz to, očekuje se da će cijene još više rasti u listopadu zbog poskupljenja energenata. U Europskoj uniji to se već dogodilo jer su mnoge zemlje ukinule subvencije za energente nakon liberalizacije tržišta, a slično će se dogoditi i kod nas, što će dodatno povećati tu razliku.
Zbog toga će inflacija potrajati i u 2025. godini, a razlika između Hrvatske i prosjeka EU-a bit će još veća nego sada. Iako je prošlo gotovo tri godine od uvođenja eura, ta razlika u rastu cijena još je uvijek značajna, iako su mnogi stručnjaci, posebno iz HNB-a, tvrdili da će euro imati samo kratkoročni utjecaj na cijene.
Hrvatska i dalje bilježi visoku inflaciju u usporedbi s prosjekom eurozone i cijele Europske unije. Dok su druge zemlje koje su uvele euro imale inflacijski utjecaj najviše godinu dana, u Hrvatskoj će se inflacija produžiti i na sljedeću godinu, pa ćemo posljedice uvođenja eura osjećati četiri do pet godina.
Što se tiče domaćeg indeksa inflacije, koji nije usporediv na međunarodnoj razini, najveći utjecaj na smanjenje inflacije dolazi od cijena energenata. No, zbog trenutnih geopolitičkih događanja, moguće je da će cijene energenata porasti već u listopadu, što bi moglo ponovno ubrzati inflaciju.