EU mora povećati ulaganja kako bi ostala konkurentna na globalnoj sceni
Mario Draghi, bivši talijanski premijer, upozorio je da EU mora povećati ulaganja i poboljšati produktivnost. To će morati učiniti kako bi ostala konkurentna u globalnoj utrci s SAD-om i Kinom. U svom izvještaju naglasio je da su potrebna značajna nova ulaganja, kako iz privatnog tako i iz javnog sektora, kako bi europska ekonomija bila konkurentnija.
Draghi predlaže da članice EU usvoje novu industrijsku strategiju i povećaju ulaganja za oko 800 milijardi eura godišnje. Taj novac bi se iskoristio za brze reforme koje bi pomogle Uniji da smanji razliku u odnosu na globalne konkurente.
Europa se suočava s dugotrajnim usporavanjem gospodarskog rasta, a strategije za povećanje produktivnosti dosad nisu dale željene rezultate. U izvješću se ističe da je od 2000. godine razlika u BDP-u između EU-a i SAD-a znatno porasla, uglavnom zbog slabijeg rasta produktivnosti u Europi.
Draghi upozorava da je Europa propustila digitalnu revoluciju i da sada mora ubrzati ulaganja u tehnologiju, digitalizaciju i zelene projekte kako bi ostala konkurentna. Ako ne poveća produktivnost, EU će se suočiti s ozbiljnim izborom između tehnološkog razvoja, klimatske odgovornosti i neovisnosti na globalnoj sceni. Zaključak je jasan: Europa mora ubrzati promjene kako bi zadržala konkurentnost i zaštitila svoje vrijednosti.
Preporučuje veće zajedničko financiranje među članicama te ublažavanje pravila o tržišnom natjecanju kako bi se telekomunikacijski i drugi sektori mogli lakše konsolidirati, prenosi Lider. Također, poziva na bolju integraciju tržišta kapitala, zajedničku nabavu u obrani i novi trgovinski program kako bi EU postala ekonomski neovisnija. Draghi ističe da Europa mora djelovati jedinstveno, inače riskira ugrožavanje svoje dobrobiti, okoliša i slobode.
Izvješće dolazi u vrijeme gospodarske stagnacije i političkih izazova u EU. Draghi upozorava da bi EU trebala uložiti dodatnih 750-800 milijardi eura godišnje, što iznosi oko 4,5% BDP-a Unije, kako bi poboljšala konkurentnost.
Draghi naglašava da privatni sektor neće moći sam financirati te investicije, pa će javni sektor morati pomoći. Predlaže zajedničko financiranje unutar EU-a za projekte poput energetske infrastrukture i obrambene nabave, kao i nove poreze na razini Unije. Ipak, priznao je da za takve promjene još nema dovoljno političke podrške.