Hipotekarni kredit – što je to i o čemu se tu zapravo radi? Kako mogu doći do ovakvog kredita te što mi je za njega potrebno?
Svi oni koji su ikada razmišljali o podizanju kredita sigurno su se pitali što je hipotekarni kredit i koje sve mogućnosti i pogodnosti nudi onima koji ga podignu. Da bismo vam što sažetije i bolje objasnili o čemu se ovdje radi objasnit ćemo što je takav kredit, koje sve vrste hipotekarnih kredita postoje, koliko su visoke kamatne stope, objasniti uvjete realizacije, ali i proučiti rizike ugovaranja hipotekarnih kredita.
Radi se o obliku nenamjenskog ili djelomično namjenskog kredita koji vam je banka u mogućnosti odobriti uz zalog neke nekretnine koju posjedujete. U većini slučajeva hipotekarni krediti su oni gotovinski koji se podižu s nekretninom koja ima ulogu instrumenta osiguranja nakon što ste zadovoljili sve ostale kriterije kreditne sposobnosti.
Dakle, ovakav kredit nećete moći podići ako ne zadovoljavate osnovne kriterije kreditne sposobnosti čak i ako u svom vlasništvu imate nekretninu koju možete predložiti kao zalog za otplatu. Kredit banke odobravaju do najviše 90% vrijednosti nekretnine, a ugovaranjem hipoteke povećava se iznos kredita koji podižete te se produljuje i rok njegove otplate.
Ako ste očekivali popis od 10 vrsta kredita, morat ćemo vas razočarati – postoje samo 2 vrste hipotekarnih kredita, a to su hipotekarni krediti za refinanciranje i klasični nenamjenski hipotekarni krediti. Ukoliko se odlučujete podići hipotekarni kredit za refinanciranje obveza utoliko ste dužni najmanje 70% kredita iskoristiti za zatvaranje postojećih dugovanja. Ako vas ipak više zanima podizanje kredita čije trošenje ne morate opravdavati o kojem god da se iznosu novca radi – nenamjenski hipotekarni kredit pravo je rješenje za vas.
Najprije, važno je odmah istaknuti da je podizanje kredita čiju namjenu banka ne kontrolira zapravo mnogo rizičnije budući da je kamatna stopa na takve hipotekarne kredite obično znatno viša. Banke stavljaju višu kamatnu stopu na ovakve kredite kako bi osigurale sebe i svoj novac. Ako se odlučujete za refinanciranje postojećih kredita – takvo dizanje hipotekarnog kredita banke smatraju manje rizičnim budući da kontroliraju namjenu istog pa je samim time i nametnuta kamatna stopa manja. Kada se klijent ovakvim kreditom odluči koristiti kako bi zatvorio stambeni kredit, kamatna je stopa niža u odnosu na klasičan hipotekarni kredit – kamatna stopa je niža ako se najmanje 50% kredita koristi za refinanciranje stambenog kredita.
Kredite je moguće realizirati u kunama ili uz valutnu klauzulu EUR, a ponudi su većinom krediti koji dolaze uz promjenjivu kamatnu stopu. Visina kamatne stope zapravo uvijek ovisi o statusu osobe koja kredit diže, valuti u kojoj se kredit diže, namjeni kredita i roku otplate istog.
Kada ste zaključili da u vlasništvu imate stan ili kuću koja bi vam mogla poslužiti prilikom podizanja hipotekarnog kredita vrijeme je da odete u banku ili agenciju za kreditno poslovanje kako biste se uvjerili da ispunjavate tražene uvjete kreditne sposobnosti. Prilikom realizacije kredita bit ćete dužni podmiriti naknadu za procjenu vrijednosti priložene nekretnine, javnobilježničke pristojbe, izdavanje zemljišnoknjižnog izvatka, premiju sekundarnog instrumenta osiguranja naplate i premiju osiguranja nekretnine koja se nalazi u ulozi zaloga i druge slične naknade.
5 je rizika podizanja ovog tipa kredita kojih bi svaki budući klijent trebao biti svjestan prije nego se upusti u ugovaranje kredita.
Saznajte koliki iznos kredita možete dobiti na svoju plaću!
© Copyright 2010 – 2023 Hoću kredit. All rights reserved.
Internetske stranice HOĆU KREDIT koriste kolačiće kako bi osigurale što bolje korisničko iskustvo. Za korištenje i nastavak pregleda kliknite na gumb “SLAŽEM SE”. Informacije o kolačićima možete pročitati na Informacije o kolačićima.