Razlika u inflaciji između Hrvatske i europodručja smanjena
Razlika u inflaciji između Hrvatske i drugi zemalja Europske Unije konačno se smanjila. Ovo je nešto čemu smo se dugo nadali. Prema prvoj procjeni Eurostata, inflacija u Hrvatskoj mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC) usporila se u svibnju 2024. na 4,3 %, s 4,7 % zabilježenih u travnju, što odražava smanjenje inflacije cijena svih glavnih komponenata osim energije.
Usporavanje inflacije primjetno je i prema nacionalnom indeksu potrošačkih cijena (IPC), koji ne obuhvaća potrošnju stranih gostiju i institucionalnih kućanstava (poput obrazovnih, zdravstvenih i vjerskih institucija). Inflacija mjerena IPC-om smanjila se s 3,7 % u travnju na 3,3 % u svibnju.
Istovremeno, ukupna inflacija (HIPC) u europodručju blago je porasla s 2,4 % u travnju na 2,6 % u svibnju, što je smanjilo razliku između inflacije u Hrvatskoj i prosjeka europodručja. Ove podatke o kretanju inflacije komentirala je Hrvatska narodna banka.
Oba indeksa temelje se na istoj košarici dobara i usluga. Glavna razlika je u obuhvatu stanovništva – HIPC uključuje ukupnu potrošnju institucionalnih kućanstava i nerezidenata u Hrvatskoj, što nije obuhvaćeno nacionalnim IPC-om.
Inflacija usluga blago je usporila. Niže cijene energije i drugih sirovina u odnosu na vrhunce iz 2022. godine, te rješavanje problema u lancima opskrbe, i dalje pozitivno utječu na inflaciju cijena hrane i industrijskih proizvoda. U svibnju je posebno izraženo usporavanje inflacije cijena hrane, koje su pale na 3,7% s 4,9% u travnju (HIPC).
Inflacija cijena usluga također je blago usporila, ali ostaje znatno viša od ostalih glavnih komponenata inflacije, iznoseći 7,8%. Trajnost inflacije cijena usluga dijelom je posljedica njihove osjetljivosti na rast plaća uz snažnu potražnju za ugostiteljskim i smještajnim uslugama. S druge strane, inflacija cijena energije u svibnju je ubrzala u odnosu na travanj.
- NAJNOVIJE OBJAVE
Saznajte koliki iznos kredita možete dobiti na svoju plaću!